Detské oddelenie s novorodeneckým úsekom

Mgr. Martina Bondrová

vedúca sestra

Detské oddelenie s novorodeneckým úsekom

Pavilón  A (3 poschodie, nov. úsek 1. poschodie)

E-mail: primár, vedúca sestra

Návštevné hodiny denne 13.00 – 17.00
Deti hospitalizujeme na odporúčanie obvodného, RZP lekára, eventuálne odborného lekára, akútne stavy bez odporúčania.

Čo si priniesť na hospitalizáciu

Detské oddelenie Ľubovnianskej nemocnice je oddelenie zamerané na liečbu interných, neurologických, kožných, respiračných, nefrologických, gastrointestinálnych, kardiologických ochorení u detí vo veku od 0 do 18 rokov. Príjemné prostredie, vysokoškolený personál so zameraním na problematiku detského pacienta, ako aj možnosť hospitalizovať sprievodcu sú našou snahou o minimalizovanie stresu z hospitalizácie. Taktiež optimalizácia, efektivita vyšetrení a liečby sú našou prioritou.

Na novorodeneckom úseku zabezpečujeme 24 hod. “rooming in”.

Rooming in- je anglický názov pre umiestnenie zdravej matky( šestonedielky) a fyziologicky zdravého novorodenca na jednej izbe v bezprostrednej vzájomnej blizkosti.  Tento spôsob umožňuje, aby bol novorodenec s matkou nepretržite vo dne aj v noci- tzv. full rooming in.

Dieťa je podstatne pokojnejšie, spokojnejšie, cíti sa v bezpečí. Ak dieťa prejavuje nevôľu, môže ho matka vziať do náručia, upokojovať ho a kedykoľvek mu ponúknuť prsník, aj v noci.  Aj týmto spôsobom sa utvára a prehlbuje vzťah medzi matkou a dieťaťom, čo má veľký význam najmä pre tvorbu mlieka.

Za pomoci odborného personálu matka dieťa nielen dojčí, ale aj ošetruje, tzn. prebaľuje, kúpe, upevňuje si hygienické návyky. Ak sú novorodenci ošetrovaní vlastnými matkami a podľa svojich potrieb a požiadaviek, správajú sa pokojnejšie. Menej kričia, lepšie spia. Ak sa dostane matka k plačúcemu dieťaťu okamžite, dieťa sa rýchlo upokojí. Matka sa už počas pobytu v pôrodnici naučí porozumieť prejavom dieťaťa. Prechod z pôrodnice domov, najmä v prvých dňoch, potom pre ňu neznamená stres, pretože v pôrodnici sa naučila starostlivosť o dieťa, a neupadá teda do rozpakov z vlastnej nevedomosti.

Výhody rooming-in

• rýchle vzájomné spoznávanie sa
  • naviazanie citovej väzby matka – dieťa
  • mama si svoje dieťa bližšie „spozná“ , vie, čo treba robiť podľa signálov jeho tela a druhu plaču
  • rýchlejšie sa naučí základnú starostlivosť oň

Matka je vedená k správnym postojom a návykom v starostlivosti o novorodenca a dojča. Táto edukačná činnosť voľne nadväzuje na psychoprofylaktickú prípravu vedenú pôrodnou asistentkou a neonatologickou sestrou v priestoroch spojovacej chodby v poliklinickej časti/podrobnejšie informácie na gynekologicko-pôrodníckom oddelení/.

Tu si môžete stiahnuť stratégiu dojčenia aplikovanú v našej nemocnici:

Stratégia dojčenia.pdf

Nadštandardné služby

Na detskom oddelení máme 2 nadštandardné izby vybavené vlastným sociálnym zariadením, TV, internet, mikrovlnkou, chladničkou a varnou kanvicou. Poplatok za izbu je 20,- €/noc.

V snahe vytvoriť mamičkám vyhovujúce podmienky je možné zabezpečiť polonadštandardnú izbu bez sociálneho zariadenia, samozrejme podľa aktuálnych možností oddelenia a počtu detí. Poplatok za izbu je 5,-€/noc.

Prepichovanie ušných lalôčikov u novorodencov – poplatok 12 €